Клімакс – не вирок

 

 

Кожна  жінка знає, що рано чи пізно наступить  клімакс. Зрозуміло, що природне старіння організму не викликає оптимізму, багато хто відзначає цей час як початок занепаду,  так як  ситуацію погіршують численні міфи та історії, якими часто лякають “бувалі” подруги.   Жінка починає турбуватися, що більше не буде привабливою, перетвориться в «класичну стару», що настане кінець повноцінного, активного життя. Втім  клімакс не є хворобою, яка здатна позбавити радощів повноцінного життя. Насправді, клімактеричний період – це природний процес, який дійсно може супроводжуватися неприємними симптомами, але нині існує безліч способів здолати їх.   Сучасна жінка може і повинна правильно вирішувати проблеми перехідного віку, щоб зберегти рівень свого життя.

 

 

         Клімакс, клімактерій, клімактеричний період — це своєрідна сходинка в житті жінки, коли поступово згасає функція яєчників. У результаті «виключення» яєчників   зупиняються менструації. В цьому періоді закінчується репродуктивна функція, починається своєрідне перемикання організму жінки на інший режим існування, адаптація до поступового зниження рівня статевих гормонів. Клімактеричний період можна умовно розділити на кілька стадій:

 

• перехід до менопаузи,• менопауза,• постменопауза.            Період часу, який об’єднує перехід до менопаузи і два роки після припинення менструацій, називають ще переменопауза. Саме в цей період відзначаються найважливіші гормональні зміни, які супроводжуються помітною зміною фізичного і емоційного стану жінки.

 

         Перші дзвіночки – це збої менструального циклу. Цей період називають переменопаузою і він триває кілька років і закінчується повним припиненням менструацій. Фізіологічною нормою вважається початок переменопаузи у віці 45-50 років. Зниження функції яєчників та припинення дозрівання в них фолікулів призводить до зменшення вироблення естрогенів – гормонів, що відповідають за молодість та здоров’я. Це провокує не тільки появу зморшок, прогресуючу дряблість шкіри та м’язів, вегетативні розлади (приливи, безсоння і т.п.), але й такі віддалені наслідки, як серцево-судинні захворювання, остеопороз, хвороба Альцгеймера, колоректальний рак. Не дарма кажуть, що від клімаксу не помирають, помирають від його наслідків .

 

У деяких жінок клімакс може початися раніше. Зазвичай до цього призводять постійні стреси, фізичне виснаження, спадковість, зловживання алкоголем і палінням. Ці причини викликають виснаження яєчників і збої в роботі репродуктивної системи внаслідок цього.

Якщо на стреси і спадковість вплинути неможна, то турбота про здоров’я в наших руках. Суворі дієти та шкідливі звички можуть призводити до дисменореї навіть у молодому віці, що в подальшому може перейти в повне згасання функцій яєчників.

Іноді трапляються і зворотні ситуації. Якщо менструації зберігаються в віці 55-60 років, йдеться про пізній клімакс. Це теж не дуже добре, оскільки така затримка природного фізіологічного процесу може бути проявом застійних явищ або доброякісної пухлини матки.  

 

 

            Ранні симптоми  можуть з’являтися вже тоді, коли з’являються перші порушення менструального циклу і можуть продовжуватися у деяких жінок досить тривалий час – іноді  і до 10 років. Це так звані вазомоторні порушення — приливи, нічна пітливість, головні болі, скачки артеріального тиску, прискорене серцебиття, зміни психоемоційної сфери, дратівливість, нервозність, плаксивість, слабкість, підвищена стомлюваність, забудькуватість, труднощі при концентрації уваги, зниження комунікацій, труднощі спілкування в сім’ї і на роботі, образливість, підвищене почуття самотності і нерозуміння з боку оточуючих, зниження самооцінки, неадекватні спроби самоствердження, порушення сну, безсоння, утруднене засинання, раннє пробудження. Крім того, нічна пітливість також може спровокувати безсоння.         Через 1,5-2 роки після припинення менструацій до ранніх симптомів приєднуються середньо-тимчасові, які  пов’язані з атрофічними явищами в слизових оболонках, як урогенітального тракту, так і інших слизових оболонках організму. Починаються такі проблеми, як сухість і паління в піхві, іноді диспареунія (неможливість жити статевим життям),   зниження лібідо,   неприємні відчуття під час сексу, нетримання сечі, часті позиви і неприємні відчуття при сечовипусканні, Саме в цей період  дуже швидко старіє шкіра.

 

 

         Через 5 років після припинення менструації вже починають з’являтися пізні обмінні порушення – зміна фігури за чоловічим типом (відкладення жиру на животі і талії), підвищується ризик захворіти на атеросклероз і цукровий діабет 2-го типу, кістки починають втрачати кальцій і розвивається остеопороз, прогресує порушення пам’яті  і  у багатьох зрештою розвивається хвороба Альцгеймера. 

 

           

А тут ми поділимося з вами декількома універсальними порадами:

 

1. Приливи.    
Це неприємний симптом, під час якого кидає в жар і червоніє шкіра обличчя, шиї, грудей. Ці симптоми нерідко з’являються до настання менопаузи або безпосередньо після менопаузи, і в переважній більшості випадків турбують жінок протягом 1-2 років. У рідкісних випадках жінки можуть відчувати «припливи» навіть протягом 10-15 років після наступ менопаузи. Виникнення «припливів» та інших вазомоторних порушень пояснюється порушенню тонусу кровоносних судин, що виникає в умовах нестачі естрогенів. Приплив триває кілька хвилин, а потім шкіра покривається липким потом. Під час «припливу» жінка відчуває почервоніння обличчя, шиї, грудей, спини, яке може супроводжуватись рясним потовиділенням, серцебиттям, підвищенням температури тіла.            «Припливи» значно знижують якість життя жінок, так як несприятливо впливають на її настрій, поведінку і соціальне життя. «Припливи» часто можуть стати причиною замкнутості жінки, особливо, якщо вона працює в чоловічому колективі. Переважна більшість жінок звертається до лікаря саме через виникнення «припливів».            Крім того, порушення судинного тонусу можуть стати причиною головного болю, запаморочення і стрибків артеріального тиску. Відсутність адекватного лікування в початковий період може призвести до поступового погіршення самопочуття і з часом стати причиною розвитку серцево-судинних захворювань.            Допомогти собі можна наступним чином:
по можливості не напружуватися і уникати стресів;
вести здоровий спосіб життя, робити зарядку, гуляти на свіжому повітрі;
відмовитися від алкоголю і сигарет (або, як мінімум, обмежити їх вживання);
приймати контрастний душ;
використовувати заспокійливі і охолоджуючі ефірні масла. Якщо припливи стають занадто частими і важкими, варто обов’язково звернутися за допомогою до гінеколога-ендокринолога, який призначить лікування, можливо, із застосуванням гормональної терапії

 

.2. Зайва вага
             Клімакс часто супроводжується збільшенням маси тіла. Боротьба із зайвою вагою не повинна включати жорсткі дієти і виснажливі тренування в спортзалі. Краще обмежиться просто принципами здорового харчування і легким фітнесом, цього може виявитися цілком достатньо.

 

 

  1. Сечостатеві порушення

Сечостатеві порушення розвиваються частіше за все поступово після настання менопаузи. Якщо безпосередньо після менопаузи порушення в сечостатевої сфері турбують тільки одну жінку з десяти, то після 60 років такі скарги пред’являє кожна друга пацієнтка: сухість, дискомфорт, свербіж в області зовнішніх полових органів, болі при статевому акті, порушення сечовипускання: часті позиви, нетримання сечі, відчуття переповненого сечового міхура, нічні-позиви сечовипускання.

 

Така проблема може викликати складності в статевому житті, а відсутність сексу, в свою чергу, посилює неприємні прояви клімаксу. Сьогодні впоратися з цим симптомом досить просто – необхідно всього лиш придбати спеціальну змазку або свічки.

 

  1. Слабкість і хронічна втома
    Ці стани також виникають через збої у функціонуванні вегетативної нервової системи, викликані гормональною перебудовою. Єдиний спосіб допомогти собі в цьому випадку – більше відпочивати, повноцінно спати вночі, займатися улюбленими справами. Можливо, варто проконсультуватися з терапевтом щодо доцільності прийому вітамінів.
  2. 5. Зміни настрою і депресія
    У легкому випадку може бути достатньо періодично виділяти час на те, що викликає позитивні емоції, частіше зустрічатися друзями і близькими, знайти собі хобі. Але якщо занепад сил є вираженим, спостерігається випадіння волосся і різкі скачки ваги, необхідно обстежити щитоподібну залозу: в період клімаксу цей орган дуже вразливий.
  3. Крихкість кісток
    У період гормональних перебудов структура кісток стає пористою, а це суттєво збільшує ризик переломів. Вирішити цю проблему допоможе помірне, але регулярне фізичне навантаження і, можливо, прийом мінеральних комплексів.

 

Прислухайтеся до цих порад, не нехтуйте регулярними візитами до гінеколога, прийміть зміни, що відбуваються в організмі і ви зможете жити повноцінно і яскраво в цей досить непростий період.

 

 

         Я категорично проти використання слова «старість», вона винятково в нас у голові. І часто це наслідок недбалого ставлення до себе та свого здоров’я.

 

         Якщо клімакс виснажує, змучує, заважає жити, його треба не замовчувати, а лікувати. Золоте правило лікування патологічного клімаксу – замісна гормональна терапія. Якщо вона кваліфіковано підібрана – це гарантія гарного результату та відсутності ускладнень.

 

         Не треба боятися гормонів. Сучасні гормональні препарати – це низько дозовані ліки і, як правило, рідко дають ускладнення. Але за умови, що їх призначив лікар, а не порадила подруга чи сусідка, мовляв «я так чула».

 

Якщо ваш організм не в змозі самостійно збалансувати кількість гормонів, то йому потрібна допомога. Не купуйте гормональні препарати, не проконсультувавшись у гінеколога! Кожна людина індивідуальна. Для призначення замісної гормональної терапії є певні покази та протипоказання. Одні препарати призначають при пременопаузі, інші – лише в менопаузі. Ще інші можна застосовувати лише прооперованим пацієнтками.

 

         Якщо якісь аспекти стану здоров’я або упередження пацієнтки проти гормонального лікування не дозволяють призначити препарати ЗГТ (замісної гормональної терапії),  існують інші препарати, симптоматичні. Ці препарати безумовно не вирішують проблему в цілому, але тим не менш допомагають полегшити деякі симптоми клімаксу. До цієї групи відносяться гомеопатичні препарати, антигіпертензивні, антидепресанти, снодійні засоби, заспокійливі, препарати кальцію. Також може допомогти фізкультура, басейн, масаж, контрастний душ.

 

         Лікувати клімакс без гормонів – реально. Часто лікарі призначають фітопрепарати. Іноді вони діють як самостійні ліки, іноді в комплексі із замісною гормональною терапією. Їхня дія не така активна і сильна, але якщо їх застосовувати постійно, вони досить часто допомагають позбутися набридливих проявів менопаузи. Таку терапію часто призначають жінкам, у яких є категоричні протипоказання до призначення гормональної терапії.

 

Невеликих проявів клімаксу можна позбутися, інколи, і без медикаментів взагалі, але для цього треба змінити спосіб життя.

 

          По-перше, відрегулювати свою вагу (зазвичай з клімаксом жінки починають гладшати). Відмовтеся від тістечок і солодощів, додайте у раціон більше овочів, фруктів, білків. Особливу увагу потрібно приділити харчуванню. Дуже часто з настанням менопаузи жінки додають у вазі. Пам’ятаєте таку фразу – гладшаю  не від котлет,  а від років. В принципі вона цілком відповідає дійсності – з припиненням менструальної функції і зникненням естрогену з організму, він сам намагається компенсувати цю ситуацію, а єдина тканина в організмі, яка виробляє естроген-подібна речовина, це жир. І ось організм починає стрімко накопичувати. Ще організму допомагає в цьому сама жінка – «я їм так само, як раніше, але набираю вагу», — говорить вона. У самій цій фразі вже звучить відповідь на питання про те, чому йде збільшення ваги. Справа в тому, що з віком потреба і витрата енергії в організмі падає, зате харчові звички залишаються колишніми і калораж їжі починає сильно перевищувати потреби організму ,  згодом він починає відкладати запаси у вигляді жирової тканини. Харчуватися,  як раніше вже не можна – потрібно переглянути якість і кількість їжі, завести в будинку пароварку, відмовитися від жирного і смаженого – тоді зміни фігури перестануть Вас  засмучувати.

 

 

По-друге, варто збільшити фізичну активність: зарядка, біг, шейпінг, вечірні прогулянки, плавання чи будь що з того, що вам до вподоби. Ці процедури не лише допоможуть лікуванню клімаксу, а й сприятимуть покращенню загального стану, зовнішнього вигляду. Додадуть впевненості у собі.

 

         По-третє, більше приділяйте собі уваги. Варто згадати, що ви любите робити по-справжньому, про що ви мріяли і на що завжди не вистачало часу. Подивіться фільм, перегляд якого так довго відкладати, або, якщо вам подобається в’язати, поверніться до цього; підіть у гори, займіться танцями тощо. Живіть активно! Зробіть собі невеличкий психоемоційний вибух. Позитивні емоції також лікують прояви клімаксу.

 

Клімакс не треба терпіти, його можна і необхідно лікувати. Тоді за нього можна забути. Будьте здорові, активні та щасливі!

         З віком також потрібно ретельно стежити за своїм здоров’ям і відвідувати лікаря не тільки тоді, коли щось болить. Але і приділяти увагу профілактичним досліджень. Після 40 років жінки повинні не рідше, ніж 1 раз на рік здавати загальний аналіз крові з формулою, кров на цукор, вимірювати артеріальний тиск, проходити УЗД органів черевної порожнини, проходити профілактичній огляд, де лікар зробить кольпоскопію, візьме цитологію, при необхідності – УЗД органів малого тазу, огляне молочні залози і призначить залежно від ситуації УЗД молочних залоз, мамографію. Сміливо вирушайте до лікаря, він знає як вам допомогти вирішити проблеми.  

 

 

автор: Баранова О.В

Добавить комментарий